Szlak Solankowy

Zapraszamy do spacerów Szlakiem Solankowym

Dla kuracjuszy, turystów i mieszkańców, którzy lubią aktywne spacery połączone ze zwiedzaniem, Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A. przygotowało ciekawą atrakcję – SZLAK SOLANKOWY. Tworząc szlak spacerowy połączyliśmy swoje obiekty tak, by poza około 4-kilometrowym spacerem było gdzie wypocząć, ale też poznać dzieje zagospodarowania złóż solankowych i wykorzystania ich do celów leczniczych.

  • Czas spaceru bez zwiedzania: 2 godziny
  • Czas spaceru ze zwiedzaniem zabytkowych obiektów: 3-4 godziny

Zapraszamy rodziny z dziećmi, kuracjuszy oraz turystów na zwiedzanie unikatowego w skali świata SZLAKU SOLANKOWEGO.

zobacz cennik
  • Fontanna Grzybek

    Źródło solankowe nr 11 o głębokości 415 metrów obudowane fontanną w kształcie grzyba. Pełni funkcje: estetyczną - jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w uzdrowisku, zdrowotną - stanowi naturalne inhalatorium nasycające powietrze cząstkami jodu, przemysłową - dostarcza solankę do tężni a następnie warzelni soli, gdzie w procesie warzenia z solanki wytwarzana jest ciechocińska sól spożywcza oraz szlam i ług leczniczy.

  • Tężnie solankowe

    Największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania solanki, element ciągu technologicznego produkcji ciechocińskiej soli spożywczej oraz szlamu i ługu leczniczego.

    Tężnie solankowe to trzy imponujące budowle ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości 1741,5 m, wysokości 15,8 m. Na strukturę tężni składa się blisko 7000 dębowych pali, na których usadowiono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Kompleks tężniowy pobudowany został w latach 1824-28 (tężnia nr 1 i 2) oraz 1859 (tężnia nr 3) według projektu profesora Jakuba Graffa.

  • Taras widokowy - tężnia nr 1,2

    Tarasy widokowe z przepięknym widokiem na tereny uzdrowiskowe Ciechocinka i okolic dają możliwość wypoczynku na udostępnionych leżakach oraz ławkach. To tu możesz zaobserwować cykl funkcjonowania tężni: drewnianych korytek rozprowadzających solankę wzdłuż obiektu oraz ściekającej w dół po tarninie wody, która w procesie stężania zawartości soli wyzwala lecznicze aerozole.

  • Grota solankowa - tężnia nr 2

    Jedyne w Polsce, niepowtarzalne w Europie naturalne inhalatorium wewnątrz tężni. Umiejscowienie groty - na zbiorniku solanki, pośród bali wypełnionych solanką - stanowi doskonałe miejsce do zażywania inhalacji z powstałego specyficznego aerozolu zawierającego zdrowotne pierwiastki. Wskazania: przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, oskrzeli, stany niedoboru jodu. Zalecane seanse inhalacyjne - 30 minut, 3-5 razy w tygodniu. Na tężni nr 2 znajduje się taras widokowy wyposażony w leżaki i ławki.

  • Uzdrowiskowe wody solankowe

    Uzdrowisko Ciechocinek powstało w 1836 roku a o jego pozycji od początku decydują złoża wód solankowych. Solanka wykorzystywana jest w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach jako surowiec do wykonywania zabiegów leczniczych. To doskonały surowiec do kąpieli oraz inhalacji leczniczych.

    Z solanki produkowana jest w Ciechocinku sól, szlam i ług oraz woda mineralna „Krystynka", a na ich bazie kosmetyki ciechocińskie.

  • Zabytkowa Warzelnia Soli

    Zakłady produkcyjne Warzelni Soli stanowią unikatowy na skalę światową zabytek przemysłowy, będący ostatnim ogniwem ciągu technologicznego produkcji soli. Obiekt od roku 1832 do dnia dzisiejszego wytwarza tradycyjną metodą wyroby warzelniane: ciechocińską sól leczniczą, szlam i ług leczniczy. W części warzelni niewykorzystanej do produkcji umiejscowione zostało muzeum warzelnictwa oraz lecznictwa uzdrowiskowego.

Zobacz także

AKTUALNOŚCI