Muzeum Warzelni Soli

 

Informacje Cennik Ulgi Regulamin Patron Zwiedzanie Projekt Archiwum Galeria

 

 
 
 
 
 
 
 

Podstawowe informacje

ul. Solna 6, Ciechocinek

Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 10:00 – 17:00!

 alt=

Ciechocińska Warzelnia Soli to unikatowy zarówno w skali kraju i świata zabytek przemysłowy, który stanowi ostatnie ogniwo w ciągu technologicznym produkcji ciechocińskiej soli spożywczej.

To właśnie na terenie Warzelni Soli od 185 lat niezmiennie, w sposób tradycyjny wytwarza się ciechocińską sól spożywczą. Zatężoną na tężniach solankę ogrzewa się tu w płaskich, otwartych naczyniach zwanych panwiami. Podczas warzenia z solanki wytrącają się kryształki soli. Do  produkcji wykorzystywane są proste narzędzia, a prace związane z warzeniem soli są wykonywane ręcznie przez pracowników zwanych ,,warzelnikami”. Sól wybiera się na drewniany parownik i układa w pryzmy. Po odparowaniu przewozi się ją wagonikami do magazynu. Podczas warzenia otrzymuje się także Ciechociński Szlam i Ług posiadające właściwości lecznicze.

W Zabytkowej Warzelni Soli, w  części nieużywanej do produkcji utworzono  muzeum. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka, między innymi dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku. 

top

 

Cennik 

Typ biletu
Cena

Bilet normalny

15,00 PLN / os.

Bilet ulgowy

8,00 PLN / os.

Bilet z Kartą Seniora

13,50 PLN / os.

Bilet z Kartą Dużej Rodziny normalny

10,00 PLN / os.

Bilet z Kartą Dużej Rodziny ulgowy

6,00  PLN / os.

Bilet dla grup zorganizowanych

13,50 PLN / os.

Bilet rodzinny

30,00 PLN / grupa

 

  1. Bilet ulgowy - dzieci i młodzież do lat 18, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekun, kombatanci, kuracjusze: Sanatorium Grażyna, Domu Zdrojowego, Szpitala Uzdrowiskowego Nr I / Łazienek Uzdrowiskowych nr 1.
  2. Bilet z Kartą Seniora - honorowane karty: AS Aktywny Senior, Rudzka Karta Seniora, Czeladzki Senior 60+, Garwolińska Karta Seniora, Goślińska Karta Seniora, Wrocławska Karta Seniora, Wołowska Karta Seniora.
  3. Bilet dla grup zorganizowanych - przysługuje grupie liczącej powyżej 30 osób. Przewodnik grupy korzystającej z biletu dla grup zorganizowanych wchodzi za darmo.
  4. Bilet rodzinny - przysługuje rodzinie składającej się z maksymalnie 6 osób, w tym do 2 osób dorosłych i do 4 dzieci (w wieku 7-17 lat).

top

 

Ulgi i zwolnienia z opłat

Osoba uprawniona do ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty okazuje upoważnionemu pracownikowi Uzdrowiska Ciechocinek S.A. ważny dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym jej tożsamość.

Ulgi
  1. Bilet ulgowy - dzieci i młodzież do lat 18, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich opiekun, kombatanci, kuracjusze: Sanatorium Grażyna, Domu Zdrojowego, Szpitala Uzdrowiskowego nr I/Łazienek Uzdrowiskowych nr 1.
  2. Bilet z Kartą Seniora - honorowane karty: AS Aktywny Senior, Rudzka Karta Seniora, Czeladzki Senior 60+, Garwolińska Karta Seniora, Goślińska Karta Seniora, Wrocławska Karta Seniora, Wołowska Karta Seniora.
  3. Zaświadczenia lub legitymacje potwierdzające uprawnienia kombatanckie.
  4. Karta zniżkowa.
  5. Dokument potwierdzające wiek.
  6. Aktualna karta pobytowa lub zabiegowa.
Zwolnienia z opłat

Zwolnienie z opłaty za wstęp do Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku przysługuje:

  1. Osobom przebywające na pobycie w obiektach Uzdrowiska Ciechocinek S.A. - za okazaniem karty pobytowej lub meldunkowej.
  2. Opiekunom grupy dziecięcej - 1 opiekun na 10 podopiecznych, pod warunkiem zakupu biletu przez członków grupy dziecięcej.
  3. Przewodnikom grupy zorganizowanej- 1 przewodnik na 30 osób, pod warunkiem zakupu biletu przez członków grupy zorganizowanej (nie dotyczy karnetu SZLAK SOLANKOWY).
  4. Kuracjuszom (dzieci) Szpitala Uzdrowiskowego nr 3 im. dra Markiewicza - wejście wraz z opiekunem (1 osoba) pod warunkiem posiadania przez dziecko karty pobytowej.
  5. Dzieciom do lat 4 - pod opieką osoby dorosłej.

top

 

Regulamin

 § 1
  1. Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku prowadzone jest przez Zarząd Uzdrowiska Ciechocinek S.A.
  2. Zwiedzanie ekspozycji w Muzeum odbywa się w ustalonych godzinach.
  3. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania (w tym godzin otwarcia) ekspozycji i cen biletów są zamieszczone przy kasie biletowej oraz na stronie internetowej uzdrowiskociechocinek.pl.
  4. Dokumenty uprawniające do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed jego zakupem.
  5. Warunkiem zwiedzania ekspozycji jest okazanie ważnego biletu wstępu/paragonu fiskalnego.
§ 2
  1. Na terenie Muzeum należy stosować się do uwag i poleceń obsługi.
  2. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.
  3. Osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem substancji odurzających oraz zachowujące się w sposób, który zagraża bezpieczeństwu zbiorów czy osób, zakłóca porządek zwiedzania innym zwiedzającym lub narusza ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych mogą być poproszone o opuszczenie Muzeum.
  4. Na terenie Muzeum obowiązuje zakaz dotykania eksponatów i elementów architektury ekspozycyjnej z wyjątkiem tych, przy których pojawia się odpowiednia informacja.
  5. Zabrania się wchodzenia na podesty i ceglane podbudówki przy urządzeniach ciągu produkcyjnego oraz przechodzenia do części budynku wyłączonych z ekspozycji.
  6. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za prywatne rzeczy pozostawione na terenie ekspozycji.
  7. Zwiedzający są proszeni o opuszczenie Muzeum do obowiązującej godziny zamknięcia.
  8. Na teren ekspozycji nie można wprowadzać zwierząt (z wyłączeniem psa przewodnika, psa asystenta).
  9. Zabrania się wnoszenia na teren Muzeum broni, amunicji oraz innych narzędzi i urządzeń mogących zagrozić życiu i zdrowiu.
  10. Zabrania się palenia oraz używania otwartego ognia na terenie ekspozycji muzealnej.
  11. Zabrania się wnoszenia i spożywania jedzenia i picia na terenie ekspozycji.
  12. Zabrania się rejestrowania materiałów filmowych dostępnych w kiosku multimedialnym i podczas projekcji kinowych.
  13. Wykorzystywanie materiałów wizualnych, dźwiękowych i multimedialnych utworzonych na terenie Muzeum w celu innym niż użytek prywatny wymaga zgody Zarządu UC S.A.
  14. Zwiedzający ponosi pełną odpowiedzialność za uszkodzenie lub zniszczenie eksponatu lub elementów architektury ekspozycyjnej.
  15. Wykupienie biletu wiąże się automatycznie z akceptacją zasad niniejszego regulaminu.
  16. Ewentualne skargi i wnioski prosimy wysyłać na adres:

    Uzdrowisko Ciechocinek S.A., ul. Kościuszki 10, 87-720 Ciechocinek
    e-mail: sekretariat@uzdrowiskociechocinek.pl

 

top

 

Patron muzeum


Polski przemysłowiec, mineralog, ziemianin, przedstawiciel władz powstania listopadowego w Stambule i Paryżu, wizjoner. Konstanty Wolicki zajmuje szczególne miejsce w dziejach Ciechocinka. Dostrzegł ogromny potencjał ciechocińskich słonych źródeł i jako pierwszy konsekwentnie poprowadził szeroki zakres działań mających na celu wykorzystanie przemysłowe solanek. Kupił ziemie należące do ziemianina Józefa Zawadzkiego, na których znajdowały się źródła solankowe. Następnie przekazał je Skarbowi Królestwa Polskiego i zobowiązał się do wybudowania na tym terenie warzelni soli.
W 1829 r. został mianowany przez księcia Ksawerego Druckiego–Lubeckiego dyrektorem źródeł w Ciechocinku. Szeregiem przedsięwzięć i starań wzniósł na terenie ówczesnego Słońska warzelnię soli i dwie tężnie, które funkcjonują do dziś. Na cześć Konstantego Leona Wolickiego 8 czerwca 2011 r. jedno z najstarszych drzew - dąb szypułkowy, będący pomnikiem przyrody w ciechocińskim parku Zdrojowym, otrzymało miano „Dąb Konstanty”. Imię zasłużonego dla Ciechocinka przemysłowca otrzymał również skwer w centrum miasta. W październiku 2018 r. Wolicki został patronem Ciechocińskiej Fabryki Soli, natomiast w dwusetną rocznicę rozpoczęcia budowy tężni i warzelni soli, przed siedzibą Zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A. odsłonięto obelisk ku jego czci.

top

 

Zwiedzanie

top

 

Darmowy projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży

Trzecia edycja naszego projektu edukacyjnego została zakończona. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach już w przyszłym roku! O terminie wznowienia zapisów będziemy informować za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz na stronie internetowej. Dziękujemy za udział w naszym projekcie i do zobaczenia już wkrótce! 

Projekt edukacyjny  pt. „Solą w oko… o warzeniu, salinach i innych skarbach Ciechocinka” skierowany jest do dzieci i młodzieży klas I-V szkół powiatu aleksandrowskiego. Podczas zajęć uczniowie szkół mogą zobaczyć eksponaty związane z warzelnictwem oraz z działalnością uzdrowiskową m.in. urządzenia wykorzystywane w produkcji soli spożywczej, zabytkowe elementy tężni solankowych czy aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku. Ideą projektu jest przybliżenie historii Ciechocinka, lecznictwa uzdrowiskowego, a także blisko dwustuletniej procedury wytwarzania lokalnych produktów zdrojowych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych animatorów, a udział w nich jest BEZPŁATNY. Nauczycieli, którzy są zainteresowani udziałem w darmowych, grupowych zajęciach muzealnych prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:

a.kraszewska@uzdrowiskociechocinek.pl
tel. 509 445 663

SZCZEGÓŁOWE ZASADY REZERWACJI - KLIK

top

 

Cyfrowe archiwum historii Ciechocinka

Zapraszamy do wspólnego tworzenia CYFROWEGO ARCHIWUM HISTORII CIECHOCINKA! Razem możemy stworzyć niepowtarzalne świadectwo dziedzictwa uzdrowiska! Jak wiecie w naszym Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego pokazujemy Wam zacny kawałek historii Uzdrowiska Ciechocinek oraz jego mieszkańców - zarówno w sferze lecznictwa uzdrowiskowego, zabytkowej infrastruktury, jak i tradycji warzenia soli oraz innych produktów zdrojowych. Każdego dnia poszerzamy nasze zbiory, by móc edukować, inspirować i kształcić. Wiemy, że wielu z Was jest w posiadaniu archiwalnych materiałów dotyczących Ciechocinka - zdjęć rodzinnych, pocztówek czy wspomnień nawiązujących życia miasta na przestrzeni lat. Podziel się nimi z nami, by wspólnie stworzyć archiwum, które wykorzystamy w celach edukacyjnych - przy tworzeniu wystaw czasowych czy innych ekspozycji, które będa edukować zarówno tych starszych, jak i młodszych! Zainaugurujemy nową erę w zbieraniu, dzieleniu się i odkrywaniu historii miasta! 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

REGULAMIN ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:

top

 

Galeria zdjęć

Noc Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego

top

 

Zobacz także

AKTUALNOŚCI