ul. Solna 6, Ciechocinek
Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 10:00 – 17:00!
Ciechocińska Warzelnia Soli to unikatowy zarówno w skali kraju i świata zabytek przemysłowy, który stanowi ostatnie ogniwo w ciągu technologicznym produkcji ciechocińskiej soli spożywczej.
To właśnie na terenie Warzelni Soli od 185 lat niezmiennie, w sposób tradycyjny wytwarza się ciechocińską sól spożywczą. Zatężoną na tężniach solankę ogrzewa się tu w płaskich, otwartych naczyniach zwanych panwiami. Podczas warzenia z solanki wytrącają się kryształki soli. Do produkcji wykorzystywane są proste narzędzia, a prace związane z warzeniem soli są wykonywane ręcznie przez pracowników zwanych ,,warzelnikami”. Sól wybiera się na drewniany parownik i układa w pryzmy. Po odparowaniu przewozi się ją wagonikami do magazynu. Podczas warzenia otrzymuje się także Ciechociński Szlam i Ług posiadające właściwości lecznicze.
W Zabytkowej Warzelni Soli, w części nieużywanej do produkcji utworzono muzeum. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka, między innymi dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku.
Typ biletu |
Cena |
Bilet normalny |
15,00 PLN / os. |
Bilet ulgowy |
8,00 PLN / os. |
Bilet z Kartą Seniora |
13,50 PLN / os. |
Bilet z Kartą Dużej Rodziny normalny |
10,00 PLN / os. |
Bilet z Kartą Dużej Rodziny ulgowy |
6,00 PLN / os. |
Bilet dla grup zorganizowanych |
13,50 PLN / os. |
Bilet rodzinny |
30,00 PLN / grupa |
Osoba uprawniona do ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty okazuje upoważnionemu pracownikowi Uzdrowiska Ciechocinek S.A. ważny dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z ulgi w opłacie lub zwolnienia z opłaty wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym jej tożsamość.
Zwolnienie z opłaty za wstęp do Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego w Ciechocinku przysługuje:
Polski przemysłowiec, mineralog, ziemianin, przedstawiciel władz powstania listopadowego w Stambule i Paryżu, wizjoner. Konstanty Wolicki zajmuje szczególne miejsce w dziejach Ciechocinka. Dostrzegł ogromny potencjał ciechocińskich słonych źródeł i jako pierwszy konsekwentnie poprowadził szeroki zakres działań mających na celu wykorzystanie przemysłowe solanek. Kupił ziemie należące do ziemianina Józefa Zawadzkiego, na których znajdowały się źródła solankowe. Następnie przekazał je Skarbowi Królestwa Polskiego i zobowiązał się do wybudowania na tym terenie warzelni soli.
W 1829 r. został mianowany przez księcia Ksawerego Druckiego–Lubeckiego dyrektorem źródeł w Ciechocinku. Szeregiem przedsięwzięć i starań wzniósł na terenie ówczesnego Słońska warzelnię soli i dwie tężnie, które funkcjonują do dziś. Na cześć Konstantego Leona Wolickiego 8 czerwca 2011 r. jedno z najstarszych drzew - dąb szypułkowy, będący pomnikiem przyrody w ciechocińskim parku Zdrojowym, otrzymało miano „Dąb Konstanty”. Imię zasłużonego dla Ciechocinka przemysłowca otrzymał również skwer w centrum miasta. W październiku 2018 r. Wolicki został patronem Ciechocińskiej Fabryki Soli, natomiast w dwusetną rocznicę rozpoczęcia budowy tężni i warzelni soli, przed siedzibą Zarządu Uzdrowiska Ciechocinek S.A. odsłonięto obelisk ku jego czci.
Trzecia edycja naszego projektu edukacyjnego została zakończona. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach już w przyszłym roku! O terminie wznowienia zapisów będziemy informować za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz na stronie internetowej. Dziękujemy za udział w naszym projekcie i do zobaczenia już wkrótce!
Projekt edukacyjny pt. „Solą w oko… o warzeniu, salinach i innych skarbach Ciechocinka” skierowany jest do dzieci i młodzieży klas I-V szkół powiatu aleksandrowskiego. Podczas zajęć uczniowie szkół mogą zobaczyć eksponaty związane z warzelnictwem oraz z działalnością uzdrowiskową m.in. urządzenia wykorzystywane w produkcji soli spożywczej, zabytkowe elementy tężni solankowych czy aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku. Ideą projektu jest przybliżenie historii Ciechocinka, lecznictwa uzdrowiskowego, a także blisko dwustuletniej procedury wytwarzania lokalnych produktów zdrojowych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych animatorów, a udział w nich jest BEZPŁATNY. Nauczycieli, którzy są zainteresowani udziałem w darmowych, grupowych zajęciach muzealnych prosimy o kontakt z koordynatorem projektu:
a.kraszewska@uzdrowiskociechocinek.pl
tel. 509 445 663
Zapraszamy do wspólnego tworzenia CYFROWEGO ARCHIWUM HISTORII CIECHOCINKA! Razem możemy stworzyć niepowtarzalne świadectwo dziedzictwa uzdrowiska! Jak wiecie w naszym Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego pokazujemy Wam zacny kawałek historii Uzdrowiska Ciechocinek oraz jego mieszkańców - zarówno w sferze lecznictwa uzdrowiskowego, zabytkowej infrastruktury, jak i tradycji warzenia soli oraz innych produktów zdrojowych. Każdego dnia poszerzamy nasze zbiory, by móc edukować, inspirować i kształcić. Wiemy, że wielu z Was jest w posiadaniu archiwalnych materiałów dotyczących Ciechocinka - zdjęć rodzinnych, pocztówek czy wspomnień nawiązujących życia miasta na przestrzeni lat. Podziel się nimi z nami, by wspólnie stworzyć archiwum, które wykorzystamy w celach edukacyjnych - przy tworzeniu wystaw czasowych czy innych ekspozycji, które będa edukować zarówno tych starszych, jak i młodszych! Zainaugurujemy nową erę w zbieraniu, dzieleniu się i odkrywaniu historii miasta!
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
REGULAMIN ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
Profesjonalna i doświadczona kadra specjalistów oraz nowoczesna baza zabiegowa to gwarancja wysokiej jakości zabiegów. 180 lat zobowiązuje!
Choroby narządu ruchu, infekcje górnych dróg oddechowych, otyłość prosta u dzieci to częste choroby naszych małych pacjentów.
VOUCHER UPOMINKOWY to oryginalny pomysł na prezent, który trafi w gusta każdej obdarowanej osoby. To Ty decydujesz na jaką kwotę ma opiewać karta podarunkowa oraz co ma obejmować - weekend dla dwojga, tygodniowy pobyt rehabilitacyjny a może zabiegi lecznicze?
Nowy rehabilitacyjny basen solankowy w Domu Zdrojowym. Poczuj uzdrawiającą moc zabiegów na bazie ciechocińskiej solanki.