Pomnik historii

English version                    Version auf Deutsch 

O Pomniku Historii dla Ciechocinka

Lista Pomników Historii obejmuje obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. 23 listopada 2017 roku do tego elitarnego grona dołączyło również nasze uzdrowisko. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 listopada 2017 roku uznano za pomnik historii ,,Ciechocinek – zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym”.  Jest to dla nas – mieszkańców niebywały powód do dumy, ale przede wszystkim zobowiązanie do zachowania szczególnej dbałości o dalszy byt tego wyjątkowego miejsca.

FONTANNA ,,GRZYBEK”


,,Grzybek” to nie tylko najpopularniejsza fontanna w uzdrowisku, ale przede wszystkim pierwsze ogniwo ciągu technologicznego służącego do produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. Ta efektowna obudowa głębokiego na blisko 415 m odwiertu solanki została zaprojektowana w 1926 roku przez architekta Jerzego Raczyńskiego. Źródło nr 11 popularnie zwane ,,Grzybkiem” jest czynne od roku 1911 . To właśnie stąd solanka doprowadzana jest rurociągiem do pobliskich tężni.

TĘŻNIE SOLANKOWE


Ciechocińskie tężnie to unikatowe i zarazem największe w Europie drewniane konstrukcje służące do zwiększania stężenia soli w solance. Zostały zaprojektowane w XIX wieku przez inżyniera Jakuba Graffa, profesora Akademii Górniczej w Kielcach. Stanowią jeden z elementów ciągu technologicznego służącego do produkcji ciechocińskiej soli spożywczej. Trzy tężnie o łącznej długości 1742,3 m i wysokości niemalże 16 m to również naturalne inhalatorium z bogatym w jod mikroklimatem.

WARZELNIA SOLI


Warzelnia to miejsce gotowania i stężania solanki w płaskich naczyniach zwanych panwiami. To również ostatni etap ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej. Ten wyjątkowym w skali kraju, a nawet świata zabytek techniki z XIX wieku powstał dzięki staraniom ziemianina Konstantego Leona Wolickiego.  Od blisko dwóch wieków do warzenia soli służą tu te same proste narzędzia, a prace związane z wytwarzaniem nadal wykonywane są ręcznie przez pracowników zwanych ,,warzelnikami”. W części nie wykorzystywanej do produkcji soli znajduje się muzeum, w którym zgromadzono wiele eksponatów związanych z warzelnictwem, jak i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka np. dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku.

PARK TĘŻNIOWY


Początki tego parku sięgają roku 1875, jednak ostatecznie został zagospodarowany w latach 1907-1908 według koncepcji Franciszka Szaniora. Przy wejściu do parku znajduje się słynny zegar kwiatowy będący dziełem Zygmunta Hellwiga, zaś w samym jego sercu pomnik Stanisława Staszica – wybitnego przedstawiciela polskiego oświecenia. Jego popiersie wykonane z brązu odsłonięto w 1961 roku, w 125. rocznicę założenia uzdrowiska. Park rozciąga się wzdłuż tężni nr 1.

PARK ZDROJOWY


Po dziś dzień najpiękniejszym i najstarszym parkiem w uzdrowisku jest park Zdrojowy liczący ponad 16 ha. Utworzony został w latach 1872-1875 według projektu florysty Hipolita Cybulskiego. W parku tym znajdziemy nie tylko bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, ale i charakterystyczne dla Ciechocinka obiekty drewniane – zaprojektowaną w stylu zakopiańskim Muszlę Koncertową czy Pijalnię Wód Mineralnych. Dodatkową ozdobą parku są niewątpliwie liczne fontanny oraz pomnik przyrody – dąb szypułkowy ,,Konstanty” o wysokości ponad 22 m i obwodzie 547 cm.

 

Zobacz także

AKTUALNOŚCI